skip to Main Content

Konference om Sociale Investeringer

Copenhagen Dome – Videnscenter for Socialøkonomi i Taastrup afholder tirsdag d. 14. maj 2019 konferencen ”Sociale investeringer – hvordan sætter vi handling bag ordene”.

Konferencen stiller bl.a. skarpt på spørgsmålet om, hvad der sker når organisationer, virksomheder og kommuner sætter sig om forhandlingsbordet, for at skabe nye sociale investeringspartnerskaber og undersøger samtidig, hvordan vi tager det næste skridt hen imod sociale investeringer.

På konferencen er der mulighed for at høre, hvordan aktører i feltet i praksis arbejder med sociale investeringer – det gælder både kommuner, fonde og velfærdsleverandører.

De forskellige udfordringer ved sociale investeringer belyses også: Hvordan bliver vi konkret enige om en social investering? Hvordan indgår vi en kontrakt? Og hvordan måles værdien af den sociale investering?

På konferencen kan man bl.a. møde:

Karen Hækkerup, formand for den nyetablerede Sociale Investeringsfond

Claus Bjørn Billehøj, adm. direktør og partner i Den Sociale Kapitalfond

Mette Vaaben Mortensen, direktør for social, sundhed og arbejdsmarked i Ballerup Kommune

Carsten Lassen, adm. direktør for Specialisterne

Helle Øbo, adm. direktør for Askovfonden

Karsten Bjerre, Forsker i Sociale investeringer

Camilla Schwalbe, direktør & rådgiver i SIVIL

Frida Tarp, socialøkonomisk konsulent i Business Aalborg

Jannik Tharben Hansen, Investeringsdirektør i Den Sociale Kapitalfond

Konferencen afholdes tirsdag d. 14. maj 2019 kl. 9 – 16 i Copenhagen Dome, Snubbekorsvej 18 i Taastrup

Læs mere om konferencen og tilmeld dig her

This Post Has 0 Comments

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Back To Top