Policy Guide on Legal Frameworks for the Social and Solidarity Economy er en ny guide…
Denver café har held med pay-what-you-can model
Store kæder som Panera Bread har måttet opgive sit forsøg med at drive non-profit caféer efter pay-what-you-can modellen men SAME Café i Denver, USA med succes drevet caféen de seneste 13 år efter pay-what-you-can modellen.
SAME står for So All May Eat) og det første man ser på caféens hjemmeside er, at “alle, uanset økonomisk status, fortjener at have mulighed for at spise sund mad og at blive behandlet med værdighed.” SAME Cafe tager disse ord seriøst.
De serverer daglige måltider lavet af friske, økologiske ingredienser og der er ikke noget krav til besøgende om at betale.
Caféen har intet kasseapparat, kun en donationsboks. Folkene bag SAME Café mener selv at successen skydes at de i modsætning til Panera har haft mere fokus på missionen, nemlig at sørge for mad til udsatte som ellers må sulte.
Pengene er kommet i anden række og der er lagt masser af frivillige timer i at køre caféen.
Læs mere på: www.soallmayeat.org
Kilde: acc15.com
This Post Has 0 Comments