skip to Main Content

Trading for Good – ny rapport fra Social Enterprise UK

Social Enterprise UK har d. 19. februar 2018 udgivet rapporten Trading for Good, der bl.a. viser den vigtige betydning, socialøkonomiske virksomheder har for nogle af de fattigste samfund i England.

Rapporten, der er finansieret af Lloyds Bank Foundation for England and Wales, fokuserer på små og mellemstore socialøkonomiske virksomheder og viser, at opstartsfrekvenserne er høje, at de er mere forskelligartede i deres ledelseform end traditionelle SMV’er, og at de arbejder direkte i de samfund, der har allermest brug for dem.

Trading for Good rapporten opfordrer til der gøres mere for at opmuntre regeringen, banker og fonde og offentligheden for at sikre at socialøkonomiske virksomheder før den støtte, de har brug for.

Rapporten Trading for Good kan downloades her

This Post Has 0 Comments

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Back To Top