Den nye publikation Virksomheder der gør en forskel - Socialøkonomiske virskomheder i Aarhus præsenterer 20…
Stor konference om socialøkonomi
Dansk Erhverv og Københavns kommune afholder i samarbejde med Selveje Danmark, Københavns Erhvervsservice, Den sociale kapitalfond, Eurocities og Cities for Active Inclusion og EU-Kommissionen til konferencen “Socialøkonomi – sammen om udviklingen af fremtidens velfærdssamfund” d. 27. september 2013 i København.
Konferencen vil sætte fokus på, hvordan vi kommer fra ord til handling i samarbejdet med socialøkonomiske aktører.
Der vil bl.a. oplæg om samfundsværdien ved socialøkonomi, anbefalingerne fra regeringens udvalg for socialøkonomiske virksomheder og best practice eksempler på innovative velfærdsløsninger fra både ind- og udland.
Det er tanken, at konferencens oplæg og deltagernes konkrete forslag skal bidrage til en bedre forståelse af, hvordan vi sammen kommer videre med socialøkonomi og præger udformningen af fremtidens velfærd. Ligeledes er det tanken at beslutningstagere fra den frivillige, private og offentlige verden udfordres til sammen at finde svarene på, hvordan nuværende og fremtidige udfordringer på velfærdsområdet skal håndteres.
Konference finder sted fredag den 27. september 2013 kl. 9.00-15.00 hos Dansk Erhverv på Børsen, 1217 København K.
Arrangementet er gratis.
Læs mere: Klik her!

This Post Has 0 Comments