skip to Main Content

Opsumering af 1. behandlingen af lovforslaget om at nedlægge RSV-ordningen

Folketinget have 12. august 2026 1. behandling af lovforslag L 12 – Forslag til lov om ændring af lov om erhvervsdrivende fonde, årsregnskabsloven og forskellige andre love og om ophævelse af lov om registrerede socialøkonomiske virksomheder.

Herunder har vi lavet et kort resumé samt nogenlunde ordret gengivet taler samt spørgsmål til Erhvervs- og Konkurrencekraftsminister Martin Lidegaard med relevans for den del af lovforslaget som vedrører forslaget om at nedlægge RSV-ordningen.

Kort resume:
Regeringen foreslår at afskaffe registreringsordningen for socialøkonomiske virksomheder (RSV), da ordningen ifølge erhvervsminister Martin Lidegaard ikke har givet de tilsigtede markedsføringsfordele og har medført mange fejlregistreringer. Virksomhederne forbliver registreret i CVR, men mister selve RSV-mærket. Socialdemokratiet og SF støtter forslaget, men ønsker en åben drøftelse af, hvordan socialøkonomiske virksomheder kan styrkes fremover, og regeringen vil iværksætte et analysearbejde.
Venstre, Dansk Folkeparti, Liberal Alliance, Moderaterne, Det Konservative Folkeparti og Danmarksdemokraterne havde ingen særlige bemærkninger til netop denne del.
Radikale Venstre bakker op og ser afskaffelsen som et første skridt mod bedre vilkår for socialøkonomiske virksomheder.
Enhedslisten er den klare modstander og ønsker ordningen forbedret frem for afviklet, da den mener RSV-mærket er vigtigt for gennemsigtighed over for kunder, fonde og kommuner, og at besparelsen ved afskaffelse er minimal (ca. 200.000 kr.).
Ministeren afviste dog ikke en styrkelse af ordningen, hvis midler kan findes i en kommende finanslov. Martin Lidegaard understregede også at det var vigtigt at se på og diskutere med folketingets partier og om de midler, man i så fald skulle bruge på at opjustere RSV-ordningen kunne bruges bedre på andre tiltag, som kan styrke de socialøkonomiske virksomheder.

Taler fra ordfører og ministeren som vedrører RSV delen af lovforslaget
Anders Kronborg Socialdemokratiet, Erhvervsordfører
Anders Kronborg omtalte kort et par af de andre dele i lovforslaget før han kom til RSV-ordningen.
Så er der naturligvis en lille torn i øjet som vi skal have overvejet meget nøje i det videre arbejde ift. afskaffelsen af registreringsordningen for socialøkonomiske virksomheder. Det jeg har haft drøftelser med ministeren omkring og som jo også fremgår det er at man ikke har oplevet at det faktisk har levet op til målet. Altså der har været en markedsføringsfordel, hvilket jo har været grunden til at vi har indført den.
Derfor hilser jeg også velkommen at regeringen vil tage en åben drøftelse med folketingets partier, hvor vi kan styrke disse fonde, fordi vi har jo sådan set alle sammen en ambition om at socialøkonomiske virksomheder det gerne må blomstre. Men vi skal jo ikke lave lovgivning der forhindre det her.

Sofie Lippert, vikar for erhvervsordføren, SF 
Sofie Lippert omtalte kort et par af de andre dele i lovforslaget før hun kom til RSV-ordningen.
For så vidt angår de socialøkonomiske virksomheder er det vigtigt for mig at sige, at vi i SF mener at de socialøkonomiske virksomheder har en vigtig rolle i samfundet. Ikke desto mindre har der fra mange været kritik af den måde registreringsordnigen fungerede på. Dels i forhold til eurokrati og dels i forhold til at ordningen ikke har medført markedføringsmæssige fordele i det omfang som der var oprindelig tiltænkt og formåolet med loven. Derfor skal vi genbesøge hvordan vi arbejder med de socialøkonomiske virksomheder og skaber de mest hensigtsmæssige vilkår.
Og regeringen vil i stedet iværksætte et analysearbejde, der skal belyse hvordan danske socialøkonomiske virksomheder klarer sig og hvilke initiativer der vil kunne iværksættes for at styrke virksomhedernes rammevilkår.
Det bliver et vigtigt arbejde, som forhåbentligt vil føre til nogle gode drøftelser og mere hensigtsmæssige rammer.

Thomas Danielsen, erhvervsordfører, Venstre
Konstaterede at ordningen nedlægges men havde ellers ingen bemærkninger til nedlæggelsen af RSV-ordningen specifikt.

Christian Kirk, stedfortræder, Dansk Folkeparti
Christian Kirk nævnede ikke RSV ordningen i sine kommentarer til lovforslaget.

Thorbjørn Jacobsen, MF, Liberal Alliance
Thorbjørn Jacobsen konstaterede at ordningen nedlægges men havde ellers ingen bemærkninger til nedlæggelsen af RSV ordningen specifikt.

Charlotte Bagge Hansen, erhvervsordfører, Moderaterne
Charlotte Bagge Hansen nævnede ikke RSV ordningen i sine kommentarer til lovforslaget.

Rune Kristensen, erhvervsordfører, Det Konservative Folkeparti, 
Rune Kristensen konstaterede at ordningen nedlægges men havde ellers ingen bemærkninger til nedlæggelsen af RSV ordningen specifikt.

Sinem Dybvad Demir, erhvervsordfører Enhedslisten
Sinem Dybvad Demir omtalte kort et par af de andre dele i lovforslaget før hun kom til RSV ordningen.
Nu vil jeg gerne bruge resten af min taletid på den del af lovforslaget som bekymre Enhedslisten mest nemligt om helt at afskaffe registreringsordningen for socialøkonomisk virksomheder altså RSV ordningen. Regeringen forsøger at fremstille det sådan at der blot fjernes en lille markering i CVR. Men RSV ordningen er ikke bare et mærkat. Det er en lovfæstet ramme som gør det muligt for en virksomhed at dokumentere at den har et socialt formål, lever op til krav om gennemsigtighed og anvender sit overskud socialt frem for blot at trække penge ud til private ejere. Det er vigtigt for virksomhedens kunder og samarbejdspartnere, det er vigtigt for fonde og det er ikke mindst vigtigt vigtigt for de kommuner der indgår aftaler med virksomhederne og har brug for at  kunne se hvad det er for en aktør de samarbejder med.
En afskaffelse vil skabe ekstra arbejde og øgede omkostninger for både virksomhederne og deres samarbejdspartnere. Og hvad er det så helt præcist regeringen får ud af at skabe denne usikkerhed? Et kvart årsværk. Regeringen sparer et kvart årsværk. Samtidig forventes en afvikling af ordningen at koste omkring 200.000 kr. Det er svært at betragte som en ansvarlig prioritering. Staten sparer en meget lille administrativ udgift mens regningen skubbes videre til virksomheder, kommuner og andre samarbejdspartnere. Det er særligt svært at forstå i lyset af de alvorlige sager vi igennem årene har set på det private velfærdsområde. Der har været opholdssteder, bosteder og andre sociale tilbud hvor penge der skulle være gået til udsatte mennesker i stedet er gået til privat vinding. RSV ordningen kan naturligvis ikke alene forhindre svindel, og den kan ikke erstatte et effektivt socialt tilsyn, men den er et vigtigt ekstra lag af gennemsigtighed og dokumentation. Den giver mulighed for dokumentation af de penge som en organisation tjener også bliver anvendt til det sociale formål. Regeringen begrunder afskaffelsen med at ordningen har problemer. Der sker fejlregistreringer. Og registreringsordningen har ikke givet alle de fordele der oprindeligt var forventet. Men det er ikke et argument for at nedlægge ordningen. Det er tværtimod et argument for at forbedre den. Evalueringen fra 2018 viste faktisk at flertallet af aktørerne ønskede at bevare registreringsordningen og der kom mange konstruktive udviklingsforslag der kunne udbrede ordningen. Alligevel er der siden ikke gennemført nævneværdige forbedringer. Organisationerne har selv peget på konkrete og enkle løsninger. Man kan f.eks. stoppe de mange fejlregistreringer ved at ændre det digitale registreringsforløb, så frivillige foreninger ikke ved en fejl ikke bliver registreret som socialøkonomiske virksomheder. Man kan forbedre vejledningen gøre kontrollen mere målrettet og gøre registreringen mere synlig og anvendelig. Vi ønsker at udvikle ordningen ikke at afvikle den. Det er også svært at få regeringens forslag til at hænge sammen med dens egen ambitioner om at styrke socialt og demokratisk iværksætteri og skabe bedre vilkår for virksomheder der ønsker at skabe positive og samfundsmæssige forandringer som det fremgår af regeringsgrundlaget. Enhedslisten opfordre derfor ministeren til at dele forslaget op og helt fjerne den del om RSV ordningen. Samt indlede en reel dialog med de organisationer, virksomheder og myndigheder som faktisk anvender ordningen. VI kan i alletilfælde ikke støtte afskaffelsen af RSV ordningen i Enhedslisten.

Ulrik Knudsen, Danmarksdemokraterne, erhvervsordfører
Ulrik Knudsen konstaterede at ordningen nedlægges men havde ellers ingen bemærkninger til nedlæggelsen af RSV ordningen specifikt.

Steffen Holme Helledie, erhvervsordfører, Radikale Venstre
Den sidste del handler om socialøkonomiske virksomheder. Den løsning vi har i dag er desværre ikke god nok. Vi får ikke udnyttet det potentiale de socialøkonomiske virksomheder har og vi giver dem ikke gode nok forudsætninger for i endnu højere grad at lykkes med det de allerede er rigtig gode til lige nu. Derfor så ser jeg ikke det her som slutningen på hvordan vi støtter socialøkonomiske virksomheder. Jeg ser det som starten. Det her det er første skridt for at give endnu bedre vilkår for at lykkes med at give det her enorme potentiale vi har for at sætte socialøkonomiske virksomheder i spil i Danmark. Det er mange ting vi behandler i et lovforslag men det er alle sammen vigtige når det kommer til erhvervsudviklingen i Danmark. Derfor kan vi selvfølgelig støtte lovforslaget.

Martin Lidegaard, Erhvervs- og Konkurrencekraftsminister
Ministeren startedede med at konstatere at lovforslaget er en pose blandede bolcher og kom efter kommentarer til andre dele til RSV ordningen.
“… For det tredje vil vi afskaffe Registreringsordningen for socialøkonomiske virksomheder og Revisorrådet. Og her er vi så kommet til nogen af de bolcher, som måske ikke falder i alles smag. Der skal ikke herske nogen tvivl om at jeg mener at socialøkonomiske virksomheder løfter et kæmpe ansvar, og der fremgår det også af regeringsgrundlaget at regeringen vil fremme socialøkonomisk iværksætteri. Det der noget der lægger mit hjerte nært det er noget jeg kommer til at fremme. Men jeg har altså også den overbevisning at vi ikke hjælper nogen socialøkonomiske virksomheder gennem en registreringsordning, som i bedste fald ikke virker og som i værste fald giver en falsk fornemmelse af at vi allerede gør hvad vi kan for at hjælpe virksomhederne. Registreringsordningen for socialøkonomiske virksomheder har siden sin etablering i 2015 været udfordret. Virksomhederne har ikke opnået de markedsføringsfordele der var formålet med ordningen, mange ender med at registrere sig fejlagtigt. Det giver ekstraarbejde både til myndighederne og underminere ordningens troværdighed. Og derfor synes jeg vi har brug for at tage en åben politisk drøftelse af hvilke initiativer man i stedet for kan iværksætte for at styrke de socialøkonomiske virksomheders rammevilkår og ikke mindst efterspørgslen efter socialøkonomiske virksomheders ydelser eller produkter. Man vil fortsat være registreret i CVR ordningen det er vigtigt at sige. Men jeg er kommet i oprigtig tvivl om at registreringen i sig selv løser noget som helst i sig selv eller giver noget som helst incitament til at efterspørge ydelser fra  socialøkonomiske virskomheder, og det vil jeg som sagt gerne drøfte med folketinget. Det er ikke økonomien der driver det her forslag for det er jo som enhedslistens ordfører var inde på jo ganske få hundrede tusinde kroner det handler om, så det letteste for mig vil jo være at sige vi fortsætter som hidtil. Det er der bare ikke nogen socialøkonomiske virksomheder der får det bedre af.”

Efter indlæggene fra ordfører og erhvervs og konkurrenceministeren var der spørgsmål var der  spørgsmål til og svar fra ministeren.
Et enkelt var vedr. RSV ordningen

Spørgsmål: Sinem Dybvad Demir
Nu hvor lovforslaget er et arvestykke som ministeren omtaler det. Håber jeg at vi kan bruge den smule administrative penge som ordningen – jeg taler om RSV ordningen – koster, på i stedet for at afskaffe den sammen kan se på hvordan vi kan forbedre den i stedet for at vi skal starte forfra. For selv om en registrering ikke virker som det store så ved jeg at det har betydning for mange socialøkonomiske virksomheder at de har den mulighed. Og som jeg også sagde i min tale så ved jeg at den ordning vi har lige nu ikke fungerer. Men jeg synes det vil være ærgerligt ikke at holde fast i registreringen. Så hellere at vi holder fast i ordningen og ser om vi ikke kan forbedre den sammen i udvalget op mod 2. behandlingen. Tak for ordet.

Svar: Martin Lidegaard, Erhvervs- og Konkurrencekraftsminister
Tak for at gå konstruktivt til det fra fru Sinem Dybvad Dimir. Som jeg har forstået det så er det ganske rigtigt muligt at opjustere denne her ordning så den måske kunne komme til at fungere med færre fejl og en lettere tilgang som ordføren er inde på. Men det koster nogen penge. Jeg har ikke fuldt overblik over det. Det kan jeg sikkert finde ud af i løbet af behandlingen af det her lovforslag. Nu siger jeg bare et tal. Hvis nu det kostede 10 millioner kroner at gøre det ordentligt. Så synes jeg også at vi er nødt til at snakke om, om det er der vi vil bruge de 10 millioner kroner hvis nu vi vil sætte det beløb af i næste finanslov til at fremme socialøkonomiske virksomheder. For det kunne jo være at man kunne finde på noget andet, der ville fremme efterspørgslen og dermed øge indtægtsgrundlaget og kan man sige muligheden for at etablere socialøkonomiske virksomheder i Danmark. Det er bare det forbehold jeg vil tage at hvis vi kan blive enige med dem vi skal lave finanslov med næste gang. Og det kan jo ikke udelukkes at det er regeringens parlamentariske grundlag, at vi vil styrke det her område, så lad os tage en diskussion om hvordan vi gør det bedst.

2. behandlingen er sat til 25. august og 3. behandlingen til d. 27. august.

Man kan se hele 1. behandlingen på Folketingets TV her (starter ved 3.56.58)

Back To Top
SED
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.