Policy Guide on Legal Frameworks for the Social and Solidarity Economy er en ny guide…
Flere europæiske lande udvikler lovgivning for socialøkonomiske virksomheder
I de seneste to år er der sket meget i flere lande i Europa med hensyn til udviklingen af juridiske rammer for socialøkonomiske virksomheder. The European Social Enterprise Law Association (esela) har lavet et lille overblik.
Esela er et internationalt netværk af eksperter i forhold til socialøkonomiske virksomheder, hvis medlemmer spænder fra advokatfirmaer til akademiske institutioner og enkeltpersoner.
Netværket arbejder for at styrke den socialøkonomiske virksomhedssektor gennem styrkelse af de juridiske rammer på området.
Esela er stiftet i januar 2015 og har bl.a. stået bag publikationen ”Social Enterprise in Europe Developing Legal Systems which Support Social Enterprise Growth”
Se eselas overblik over udviklingen af juridiske rammer for socialøkonomiske virksomheder i forskellige lande i Europa her
This Post Has 0 Comments