skip to Main Content

Socialøkonomi Nordjylland

Socialøkonomi Nordjylland er en almennyttig forening, der arbejder for udbredelsen af socialøkonomi i regionen.

Foreningen arbejder med ideudvikling og erfaringsudveksling i forhold til nye socialøkonomiske initiativer og imellem eksisterende socialøkonomiske projekter/virksomheder. Herudover prøver Socialøkonomi Nordjylland at inspirere til et samarbejde mellem teori og praksis, – mellem Ålborg Universitet, professionsuddannelser på den ene side, og foreningen og socialøkonomiske virksomheder på den anden side.
Det sker i konkrete bestræbelser på at få socialøkonomiens potentiale udviklet optimalt – i den enkelte virksomhed og
på tværs mellem forskellige typer af socialøkonomiske initiativer.

Foreningen ønsker også at bygge bro – udveksle viden og erfaringer – mellem foreningens regionale niveau og nationale og
internationale erfaringer og debatter.

A-medlemsskab af Socialøkonomi Nordjylland er gratis.
Send en mail til: im@hv-nord.dk med navn, evt. adresse og e-mailadresse, så bliver du ført på listen og får
nyhedsbreve og indbydelser til netværksmøder og arrangementer.

B-medlemsskab af Socialøkonomi Nordjylland koster 500, kr.
Det giver stemmeret og er en økonomisk håndsrækning til foreningen.

På foreningens hjemmeside www.socialoekonominordjylland.dk kan man bl.a. finde oplysninger om lokale arrangementer, artikler og debatindlæg, et debatforum, hvor man kan skrive indlæg, drejebøger – om hvordan man kan komme i gang med et socialøkonomisk projekt eller en socialøkonomisk virksomhed og mange andre aktuelle oplysninger om socialøkonomi.

Læs mere på: www.socialoekonominordjylland.dk

This Post Has 0 Comments

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Back To Top